Zadawanie pytań w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest kluczowe dla Ciebie ubiegającego się o pracę, ale i dla rekrutera, który chce wiedzieć o Tobie trochę więcej. Najczęściej na rozmowach o pracę jest tak, że osoby ubiegające se się o podane stanowisko na pytanie: “Czy ma Pan/i jakieś pytania?” odpowiadają przecząco. To błąd, bo po pierwsze nie zrobisz dobrego wrażenia, a po drugie możesz zostać uznany za osobę mało zainteresowaną tą pracą.

To, jakie pytania zadasz, nie jest oczywiście bez znaczenia. A odpowiednimi pytaniami możemy zdobyć kilka dodatkowych punktów.

Dziś przedstawię 5 prostych przykładowych pytań, które warto zadać na rozmowie o pracę rekruterowi:

Dlaczego to stanowisko się zwolniło?

Nie chodzi tu o formę zaimponowania rekruterowi czy sprawić, że nie będzie wiedział jak nam na nie odpowiedzieć, a o to by zaprezentować się jako osoba myśląca, kompetentna i pełna entuzjazmu. To także twoja szansa, by zweryfikować daną firmę i dowiedzieć się, co tak naprawdę się w niej dzieje.

Co sprawia, że ludzie wiążą się na dłużej z tą firmą?

Zawsze dobrze jest dowiedzieć się, jaka kultura panuje w danej firmie. Chodzi o zasady współpracy oraz obyczaje, jakie w niej obowiązują. Są firmy, które chwalą się swoimi zasadami i wartościami, informacje na ten temat można znaleźć na ich stronach internetowych. Można o nie dopytać, a jeśli firma się nimi nie chwali – warto o nie zapytać.

Jeśli zostanę zatrudniony – jakie są trzy cele, które będę musiał osiągnąć w ciągu pierwszych 12 miesięcy?

Każdy pracodawca chce zatrudnić taką osobę, która pomoże jej rozwiązać problemy i podejmie się konkretnych wyzwań. Im więcej wiesz o oczekiwaniach pracodawcy, tym łatwiej będzie ci tak pokierować rozmową, by pokazać, że jesteś właściwą osobą na to stanowisko.

Czy cokolwiek, co powiedziałem, wzbudziło pani/pana wątpliwości, że nadaję się do tej pracy?

To pytanie wymaga odwagi. Pozwala także zorientować się, jak wypadliśmy i w ostatniej chwili daje szansę odniesienia się do tego, co o nas sądzi rekruter.

Jak będzie wyglądał mój typowy dzień pracy?

Zadając to pytanie nie tylko pokazujemy naszą gotowość do pracy, zdobędziemy też cenne informacje o tym, jak właściwie wygląda praca na stanowisku, o które walczymy.